Ah, ta alergija… Dolaskom proljeća počinje cvatnja prvih stabala i biljaka, a s njima i prvi simptomi alergija. Najčešći su:
- učestalo kihanje
- bistri sekret iz nosa
- suzenje očiju
- nadražajni kašalj.
Bitno je razlikovati te simptome od simptoma obične prehlade. Prehladu uz nabrojene simptome prati i povišena tjelesna temperatura i traje svega nekoliko dana. Alergijske reakcije mogu trajati duži vremenski period, sve dok su prisutni vanjski podražajni faktori.Osim uobičajenih lijekova koji se mogu podići na recept ili kupiti u bezreceptnom obliku u ljekarni, postoje i ljekovite biljke, vitamini i minerali koji dokazano uvelike pomažu u prevenciji i ublažavanju simptoma.Od njih bi izdvojili crni kim, kozlinac, koprivu, kvercetin, kalcij, cink te vitamine C i D.
Crni kim
Od sjemenki crnog kima izrađuje se biljno ulje visoke i dragocjene kvalitete. Primjenjuje se oralno i ugodnog je okusa. Djeluje protuupalno, imunomodulatorno, antioksidativno i antialergijski. Terapiju je preporučljivo započeti nekoliko mjeseci prije očekivanog perioda cvatnje i pojave prvih simptoma kako bi se organizam uspješno pripremio na povećanu koncentraciju peluda, glavnog alergena, u zraku. Učinak djelovanja najvidljiviji je 8-12 tjedna od početka terapije.
Kozlinac
Najvažniji dio biljke je njezin korijen koji skriva brojne zdrave tvari odgovorne za antioksidativno djelovanje, povećanje otpornosti na bolesti, izdržljivost i vitalnost organizma. Klinički potvrđeno smanjuje simptome alergije. Preporuka je s terapijom započeti mjesec dana prije početka sezonskih alergija.
Kopriva
Stoljećima je jedna od najpoznatijih i najljekovitijih biljaka. U svom sastavu sadrži brojne vitamine, minerale i spojeve bitne za protuupalno djelovanje i sprječavanje razvoja simptoma alergije.
KvercetinSpada u važne bioflavonoide sa snažnim antioksidativnim i protuupalnim djelovanjem. Kad se radi o alergijama važan je jer sprječava oslobađanje histamina, tvari koja je glavni uzročnik kihanju i svrbeži. Korisno ga je upotrebljavati u kombinaciji s bromelainom, enzimom koji razgrađuje bjelančevine, jer mu on potiče apsorpciju u crijevima.
Kalcij, cink, vitamini C i D
Kalcij smanjuje lučenje i djelovanje histamina. Dnevna doza je do 1000 mg. U kombinaciji s vitaminom C potiče razgradnju oslobođenog histamina te pomaže da se on što brže eliminira iz stanica. Preporučena dnevna doza vitamina C je 500 – 1000 mg u podjeljenim dozama ili u formulacijama s produženim oslobađanjem. Bolju apsorciju pokazuje liposolubilni oblik. Cink sudjeluje u obrambenim mehanizmima organizma koji se susreo s alergenom. Poboljšava apsorpciju kalcija. Unosi se najviše do 40 mg dnevno, ali kraći period jer dugotrajan unos smanjuje apsorpciju bakra i željeza. Vitamin D je jedan od glavnih regulatora koncentracije proteina koji sudjeluju u alergijskoj reakciji te uravnotežuje cijeli organizam. Preporučena dnevna doza je 400-800 internacionalnih jedinica. Ona se može povećati do 4000 jedinica dnevno uslijed velikog deficita ili određenih dijagnoza.
Greetings! Very helpful advice in this particular article! Its the little changes that make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!
דירות דיסקרטיות בקריות